Magnet, težak čak 582 tone, ima zapreminu koja je 1,3 puta veća od TF magneta koji se koristi u Međunarodnom termonuklearnom eksperimentalnom reaktoru (ITER), dok je njegov kapacitet skladištenja energije čak tri puta veći, saopćili su njegovi razvojni timovi iz Instituta za fiziku plazme pri Kineskoj akademiji nauka (ASIPP).
Toroidalni magnet predstavlja jednu od najvažnijih komponenti fuzionog reaktora. Njegova uloga je stvaranje toroidalnog magnetskog polja koje stabilno zadržava plazmu, smanjujući gubitke energije i utjecaj visokoenergetskih čestica na zidove vakuumske komore.
U budućnosti će 16 ovakvih magneta biti povezano u jedinstven sistem koji će formirati kompletno toroidalno magnetsko polje reaktora.
“Ima zadatak da zadrži plazmu i spriječi njen kontakt sa zidovima vakuumske komore. Jačina magnetskog polja direktno je povezana s temperaturom i gustoćom plazme potrebnom za budući rad reaktora. Prsten sastavljen od 16 zavojnica stvarat će magnetsko polje jačine 6,5 tesla”, izjavio je istraživač Wu Yu iz Instituta za fiziku plazme pri Kineskoj akademiji nauka.
Razvoj ovog magneta trajao je šest godina.
“Ovo je najteža zavojnica na svijetu i trenutno ima najveći kapacitet skladištenja energije među svim superprovodljivim zavojnicama. Specijalni nehrđajući čelik, izolacioni materijali i superprovodljivi materijali koji su korišteni u njegovoj izradi u potpunosti su domaće proizvodnje. Ovaj projekat realizovan je sa 100 posto kineskih komponenti”, rekao je direktor ASIPP-a Song Yuntao.
Ovaj magnet jedan je od dva ključna superprovodljiva magneta za razvoj fuzionih reaktora koje je Kina predstavila istog dana. Drugi je centralni solenoid sa visokotemperaturnim superprovodnikom, koji je također uspješno završio testiranja u punom radnom režimu.
Razvoj ovih tehnologija predstavlja značajan korak u kineskim nastojanjima da ubrza komercijalnu primjenu nuklearne fuzije, koja se smatra jednim od najperspektivnijih izvora čiste energije budućnosti.

