Wright je, govoreći o ovoj temi, rekao da je to manji problem od drugih dijelova godine.
“Uvijek više ljudi umire zimi nego ljeti jer je hladnoća veći ubica od vrućina”, rekao je američki ministar.
Nije prvi put da Wright opisuje niske temperature kao veću opasnost od vrućine.
Nedovoljno grijanje odnosi živote tokom zime, a u Evropi broj smrtnih slučajeva povezanih s hladnoćom trenutno je osam puta veći od broja smrtnih slučajeva uzrokovanih vrućinom.
Međutim, vrućina predstavlja akutnu i sve veću prijetnju stanovništvu, jer klimatske promjene pojačavaju i produžavaju smrtonosne toplotne valove, koji su tokom posljednje decenije odnijeli desetine hiljada života širom Evrope.
U SAD-u vrućina je najsmrtonosniji vremenski fenomen, s više smrtnih slučajeva nego što ih uzrokuje hladnoća.
Wrightovi komentari uslijedili su u trenutku kada su junske temperature dosegle rekordne vrijednosti u Evropi, kontinentu koji se zagrijava dvostruko brže od svjetskog prosjeka i u kojem klima-uređaji nisu široko rasprostranjeni.
Toplotni val doveo je do zatvaranja škola, poremetio saobraćaj i opteretio energetske sisteme.
Nekoliko događaja u okviru Sedmice klimatske akcije u Londonu, najvažnijeg gradskog događaja posvećenog klimatskim pitanjima, otkazano je zbog nesnosnih vrućina, uključujući i skup posvećen načinima suočavanja s ekstremnim temperaturama. Oko 40 osoba utopilo se u Francuskoj pokušavajući se rashladiti.

