Banju Luku je zahvatio prvi ozbiljan toplotni talas ovog ljeta, a građani spas od visokih temperatura pronalaze u hladu, klimatizovanim prostorijama i uz što više tečnosti. Na autobuskim stajalištima, u parkovima i ispod krošnji drveća mogu se vidjeti građani koji pokušavaju izbjeći najtopliji dio dana, dok se gradski asfalt užario pod suncem.

Za područje Banje Luke na snazi je narandžasto upozorenje zbog ekstremno visokih temperatura, koje je izdao Republički hidrometeorološki zavod Republike Srpske. Meteorolozi najavljuju da će se dnevne temperature tokom vikenda i početkom naredne sedmice kretati između 36 i 39 stepeni Celzijusa, uz vrlo visok UV indeks i tropske noći kada temperatura neće padati ispod 20 stepeni.

Ljekari upozoravaju da ovakvi vremenski uslovi mogu izazvati dehidraciju, sunčanicu i toplotni udar, posebno kod djece, starijih osoba, trudnica i hroničnih bolesnika.

Građanima se savjetuje da: izbjegavaju boravak na otvorenom od 10 do 17 sati, unose dovoljno vode i izbjegavaju alkohol i zaslađena pića, nose laganu, svijetlu odjeću i pokrivala za glavu,
koriste zaštitne kreme sa visokim UV faktorom, ne ostavljaju djecu i kućne ljubimce u parkiranim vozilima, čak ni na nekoliko minuta; fizičke aktivnosti obavljaju rano ujutro ili u večernjim sati.

Poseban apel upućen je vozačima, građevinskim radnicima i svima koji posao obavljaju na otvorenom da prave češće pauze i redovno se hidriraju.

Meteorolozi najavljuju da će se veoma toplo vrijeme zadržati i narednih dana, dok se osvježenje očekuje tek sredinom sljedeće sedmice, kada bi moglo doći do pada temperature i lokalnih pljuskova.

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version