Doktor Mateo Miloš iz Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Mostar kazao je za Fenu kako se, iako se ne radi isključivo o hitnim stanjima, visoke temperature značajno odražavaju na zdravstveno stanje građana, osobito hroničnih bolesnika i starijih osoba.

“Građani se najčešće javljaju zbog opće slabosti, malaksalosti, vrtoglavice, dehidracije, glavobolje, pada krvnog tlaka, nesvjestica te pogoršanja postojećih srčanih i plućnih bolesti. Kod pojedinih pacijenata bilježe se i simptomi toplinske iscrpljenosti”, kazao je Miloš.

Dodao je kako su tokom toplinskog vala najugroženije starije osobe, mala djeca, trudnice, hronični srčani i plućni bolesnici, kao i osobe koje rade ili borave na otvorenom tokom najtoplijeg dijela dana.

Osvrnuo se i na mjere zaštite građana zbog požara na “Uborku”, upozorivši kako dim s požarišta sadrži sitne lebdeće čestice i druge štetne tvari koje mogu nadražiti dišne putove i pogoršati postojeće bolesti.

Kaže kako su posebno osjetljive osobe koje boluju od astme, hronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), srčanožilnih oboljenja, djeca, starije osobe te trudnice.

“U našoj službi trenutačno ne bilježimo značajno povećanje pacijenata s respiratornim smetnjama. Građanima svakako savjetujemo da prate preporuke nadležnih institucija, izbjegavaju boravak na otvorenom kada su temperature i zagađenje zraka najizraženiji te održavaju odgovarajuću hidrataciju”, naglasio je Miloš.

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version