Fahmyjev petogodišnji mandat počinje početkom jula, a na ovoj poziciji će naslijediti Ahmeda Aboula Gheita, koji je na čelu Arapske lige proveo dva uzastopna mandata.
Ovaj 75-godišnji bivši visoki diplomata, koji je vodio egipatsko ministarstvo vanjskih poslova od juna 2013. do jula 2014. godine, postat će osmi egipatski šef regionalnog bloka sa sjedištem u Kairu, nakon što je u martu jednoglasno nominovan za tu poziciju.
Zanimljiva historijska činjenica jeste da je ovaj blok od 22 članice u svojoj historiji imao samo jednog generalnog sekretara koji nije bio Egipćanin.
Riječ je o Tunižaninu Chedliju Klibiju, koji je organizaciju vodio tokom 1980-ih godina. To se dogodilo u periodu kada je Egipat bio privremeno suspendovan iz Arapske lige zbog potpisivanja mirovnog sporazuma s Izraelom, čime je tada bio narušen regionalni konsenzus.
Fahmy je nakon nominacije izjavio da nova uloga za njega predstavlja veliku odgovornost, posebno s obzirom na trenutne geopolitičke izazove u regiji.
“Suočavamo se s očiglednim kršenjima međunarodnog prava koja su počinili agresori koji su podmuklo napali naše zemlje i našu sigurnost, te s drugima čija je dugotrajna okupacija naših zemalja spriječila našu braću da ostvaruju svoja legitimna prava”, poručio je Fahmy.
Iako u svojoj izjavi nije eksplicitno imenovao Izrael ili Iran, analitičari ističu da je Fahmy zapravo ponovio oštre stavove svog prethodnika prema objema državama.
Arapska liga, osnovana još 1945. godine, funkcionira uglavnom kao politički forum za arapske zemlje, s ciljem rasprave, koordinacije i postizanja konsenzusa o ključnim pitanjima na Bliskom istoku.

