Naftali Bennett, koji je obavljao funkciju premijera od 2021. do 2022. godine, rekao je na samitu JNS International Policy Summit u Jerusalemu da je pokrenuo “proces nabavke i krijumčarenja u Iran desetina hiljada Starlink prijemnika koji bi omogućili kontinuitet interneta i društvenih mreža”.
Starlink, u vlasništvu kompanije SpaceX, koju vodi Elon Musk, pruža satelitske internet veze. Iran je ranije optuživao Izrael i Sjedinjene Američke Države da krijumčare ove uređaje kako bi ugrozili njegovu sigurnost. Starlink nema dozvolu za rad u Iranu, ali je Musk ranije izjavio da je usluga aktivna u toj zemlji.
Bennett je rekao da su uređaji bili namijenjeni kako bi demonstrantima omogućili koordinaciju aktivnosti i, na kraju, rušenje iranske vlade.
“Nažalost, sadašnja nesposobna izraelska vlada prestala je s tim, A kada su protesti izbili, ta infrastruktura nije postojala”, kazao je,
Iranske vlasti su tokom perioda nemira više puta ograničavale pristup internetu za građane, uključujući proteste širom zemlje u januaru, kao i tokom rata između SAD-a, Izraela i Irana koji je počeo krajem februara.
Reuters je ranije izvijestio da su se neki Iranci tokom prekida internetskih usluga okrenuli korištenju Starlinka.
Bennett, lider desničarske stranke i jedan od nekoliko opozicionih političara koji žele zamijeniti Netanyahua na izborima koji bi trebali biti održani do oktobra, rekao je da Izrael i druge države Bliskog istoka trebaju “udružiti snage kako bi odbile i na kraju srušile” iransku vlast.
“To je truo, star, odvojen od stvarnosti i nesposoban režim, i past će kao što je pao Sovjetski Savez”, rekao je uz aplauz prisutnih.

