Nakon što je uspješno prošao liječenje i trenutno se nalazi u remisiji, kaže da je promijenio životne navike, usporio svakodnevni tempo i prešao na biljnu ishranu. Clarkson, nekadašnja zvijezda emisije “Top Gear”, otkrio je i da je nedavno doživio novu zdravstvenu komplikaciju nakon operacije, koju je, kako sam priznaje, djelimično izazvao vlastitom greškom.
Govoreći o promjenama u životu, istakao je da sada više vremena posvećuje porodici i unucima.
“Zaista uživam u druženju s unucima. Želim ih gledati kako odrastaju. Vozim znatno sporije, malo sam usporio. Više hodam i jedem vegetarijansku hranu”, rekao je Clarkson za The Sunday Times.
Do nove zdravstvene krize došlo je nakon što je samoinicijativno ponovo počeo uzimati lijekove za razrjeđivanje krvi, koje je ranije morao prekinuti zbog liječenja raka.
“Bilo je grozno i sve je bila moja krivica. Uzimao sam lijekove za srce i morao sam ih prestati koristiti tokom liječenja raka. Dvije ili tri sedmice nakon operacije pomislio sam da bi bilo u redu da ih ponovo počnem uzimati. Velika, ogromna greška. To je usred noći dovelo do vrlo hitne situacije”, ispričao je Clarkson.
Dodao je da nije konsultovao doktora prije ponovnog uzimanja terapije, što je dovelo do ozbiljnih komplikacija.
“Neću ulaziti u detalje tretmana, ali bilo je užasno. Sam sam odlučio da će biti u redu da nastavim s lijekovima za razrjeđivanje krvi”, naveo je.
Clarkson je ranije imao i srčanih problema, a 2024. godine ugrađen mu je stent nakon naglog pogoršanja zdravstvenog stanja. Tada je opisao kako se nakon zahvata mučio s fizičkom aktivnošću i svakodnevnim obavezama.
Svoju dijagnozu raka prostate, koju je opisao kao “agresivni oblik bolesti”, Clarkson je ranije otkrio tokom snimanja emisije Clarksonova farma. Tada je kolegama rekao da ima rak, ali i da očekuje oporavak nakon operacije.



