SILICON Valley Bank (SVB) rođena je prije četiri desetljeća u srcu regije poznate po tehnološkoj snazi i pametnom donošenju odluka. Ova banka sa sjedištem u Kaliforniji izrasla je u 16. najveću banku u SAD-u, koja je zadovoljavala financijske potrebe tehnoloških kompanija diljem svijeta, prije nego što je niz nesretnih investicijskih odluka doveo do njenog kolapsa, piše The Guardian.
Što se dogodilo sa SVB-om?
Budući da je tehnološki sektor preferirao ovu banku, usluge SVB-a bile su vrlo tražene tijekom godina pandemije. Početni tržišni šok izazvan covidom-19 početkom 2020. brzo je ustupio mjesto zlatnom razdoblju za startupe i etablirane tehnološke tvrtke, budući da su potrošači trošili na gadgete i digitalne usluge.
Mnoge tehnološke tvrtke koristile su SVB za čuvanje gotovine za plaće i druge poslovne troškove, što je dovelo do velikog priljeva depozita. Banka je veliki dio depozita uložila, kao što banke u pravilu rade.
Sjeme propasti posijano je kada je SVB uložio velika sredstva u dugoročne državne obveznice SAD-a, uključujući one koje su pokrivene hipotekama. To su prilično sigurne investicije.
Međutim, obveznice imaju obrnut odnos s kamatnim stopama; kada stope rastu, cijene obveznica padaju. Dakle, kada su Federalne rezerve počele ubrzano povećavati stope u borbi protiv inflacije, portfelj obveznica SVB-a počeo je značajno gubiti vrijednost.
Kad bi SVB mogao zadržati te obveznice nekoliko godina dok ne dospiju, tada bi dobila svoj kapital natrag. Međutim, kako su se gospodarski uvjeti pogoršali tijekom prošle godine, a posebno su pogođene tehnološke tvrtke, mnogi klijenti banke počeli su povlačiti svoje depozite.
SVB nije imao dovoljno gotovine pa je počeo prodavati neke od svojih obveznica uz velike gubitke, plašeći tako ulagače i klijente. Prošlo je samo 48 sati između trenutka kada je otkriveno da je banka prodala imovinu i njezinog kolapsa.
Što je izazvalo stampedo na banku?
Budući da banke drže samo dio svoje imovine kao gotovinu, osjetljive su na naglu potražnju klijenata. Iako problemi SVB-a proizlaze iz ranijih odluka o ulaganjima, alarm je pokrenut 8. ožujka, kada je banka najavila prikupljanje kapitala od 1.75 milijardi dolara. Banka je ulagačima rekla da mora zatvoriti rupu uzrokovanu prodajom svog gubitaškog portfelja obveznica.