Američko ministarstvo energetike navelo je da je cilj odgovoriti na nagli rast potražnje za električnom energijom, prije svega zbog velikih data centara. Ministar energetike Chris Wright rekao je da među investitorima i energetskim kompanijama postoji veliko interesovanje, a da bi izgradnja mogla početi do 2030. godine, dok bi postrojenja mogla ući u pogon sredinom tridesetih godina ovog stoljeća.
Wright je na razgovoru s novinarima poručio: “Ovo je početak. Kretaćemo se s akterima koji su spremni da ustanu i brzo djeluju.”
Dodao je da administracija očekuje da će serijska izgradnja na više lokacija ojačati lanac snabdijevanja i građevinsku ekspertizu, te da bi vrijeme i troškovi novih postrojenja mogli biti povoljniji nego na projektu Plant Vogtle u saveznoj državi Georgiji.
U posljednjim decenijama u Sjedinjenim Američkim Državama izgrađena su samo dva nova velika reaktora, upravo u okviru elektrane Plant Vogtle, a taj projekt kasnio je godinama i znatno premašio budžet.
Novih 10 reaktora koristilo bi isti dizajn, Westinghouse AP1000. Wright je rekao da su probleme na Vogtleu uzrokovali loše planiranje, poteškoće u lancu snabdijevanja i pandemija COVID-19, ali je ocijenio da je dizajn reaktora robustan i pouzdan.
Ministarstvo je saopćilo da je sedam komunalnih i energetskih kompanija potpisalo pisma namjere i predložilo lokacije, nakon čega bi trebalo biti odabrano pet lokacija sa po dva reaktora. Novac iz saveznog programa bio bi namijenjen nabavci nuklearnih komponenti s dugim rokovima isporuke, a ne direktno građevinskim zajmovima.
Administracija je ranije postavila cilj da domaća proizvodnja nuklearne energije bude učetverostručena u narednih 25 godina, dok kritičari upozoravaju da su ovakvi projekti skupi i rizičniji od drugih niskougljičnih izvora energije.



