Lažne dojave o postavljenim bombama su ozbiljan problem jer stvaraju paniku i strah među ljudima, uzrokuju prekid u radu i remete normalan tok života. Osim toga, one troše vrijeme, novac i resurse nadležnih službi koje moraju provjeriti svaku dojavu.
Ovaj problem u Sarajevu je naročito intenziviran posljednjih mjeseci, ali se dešava već godinama, naročito kada je u pitanju rad pravosudnih institucija.
Ono što mora brinuti građane jeste da su dojave o bombama sve učestalije na sudovima, školama, bankama, a intenzivirale su se proteklih mjeseci.
Važno je također i edukovati ljude o tome kako prepoznati lažnu dojavu o bombi i što učiniti u slučaju da primijete sumnjiv predmet ili aktivnost.
Portparolka ministarstva unutrašnjih poslova KS Meliha Novalić poručila je kratko za Klix.ba naglasivši da pripadnici MUP-a KS pristupaju ovakvim predmetima zavisno od slučaja, po već utvrđenim normama i mehanizmima koji se provode u policijskim odjelima.
Možemo dati samo jedan primjer gdje je prema podacima MUP-a KS, Općinski sud u Sarajevu samo u ovoj godini prijavio šest, a u predhodnoj 14 dojava o postavljenim bombama.
Dakle, u periodu od početka godine pa do 28. marta, zbog šest lažnih dojava o postavljenim minsko-eksplozivnim napravama, u ovom sudu je ukupno odgođeno 720 ročišta.