Povod za ovaj zahtjev je odvoz otpada na lokaciju planiranog bazenskog kompleksa u ovom naselju.
Prema navodima građana, radnici komunalnih službi i mehanizacija su oko 4 sata ujutro raskopali pristupni put do bazenskog kompleksa, koji je izgrađen tokom 1980-ih godina, ali nikada nije stavljen u funkciju.
Ova lokacija je izabrana da bude privremena pretovarna stanica za otpad, ali su se tome usprotivili građani.
Kako je istakla Halilović u svojoj reakciji, postoje mnoge sporne stvari vezane za odluku koju su donijele lokalne vlasti u Mostaru.
“Postoji ozbiljna sumnja da ovakvo postupanje može predstavljati kršenje propisa iz oblasti zaštite okoliša, upravljanja otpadom i zaštite voda, te otvoriti pitanje odgovornosti nadležnih institucija i pojedinaca”, navodi Halilović.
U zahtjevu koji je uputila je zatraženo da federalna inspekcija tokom dana izvrši hitan izlazak na teren, utvrdi činjenično stanje i zakonitost postupanja, poduzme mjere iz svoje nadležnosti ukoliko se utvrde nepravilnosti, te ispita eventualnu odgovornost svih uključenih subjekata.
Zastupnica Halilović zatražila je i da bude službeno obaviještena o rezultatima inspekcijskog nadzora, poduzetim mjerama i daljim koracima u najkraćem mogućem roku.
“Zaštita zdravlja građana, prirodnih resursa i okoliša mora biti apsolutni prioritet. Građani imaju pravo na pravovremenu reakciju institucija i potpunu transparentnost u ovakvim situacijama”, poručila je Halilović.


