Odvoz komunalnog otpada iz Mostara postepeno se stabilizuje nakon požara na deponiji Uborak, zbog kojeg je u gradu proglašeno vanredno stanje. Otpad se trenutno pretovara na privremenim lokacijama, a potom odvozi na druge deponije, dok gradske vlasti paralelno rade na pronalasku srednjoročnog i dugoročnog rješenja.
Nakon sjednice Štaba civilne zaštite Grada Mostara, gradonačelnik Mario Kordić rekao je da se situacija na terenu postepeno normalizuje.
Otpad se odvozi preko pretovarnih lokacija
Kordić je kazao da je od jutarnjih sati počeo pretovar otpada na novoj lokaciji u Sjevernom logoru.
“Na sreću, jutros se nekako ponovo vraća stabilnost kada je u pitanju odvoz komunalnog otpada iz Grada Mostara. Jučer smo donijeli naredbu da osiguramo još tri dodatne lokacije, uz onu koju smo imali u Bijelom Polju. Krenuli smo u Sjevernom logoru, na lokaciji gdje je Grad Mostar svojevremeno radio reciklažno dvorište. Jutros od četiri sata pretovaraju se kamioni i voze na druge deponije“, rekao je Kordić.
Dodao je da je prije sjednice Štaba razgovarao sa stanovnicima južnog dijela Mostara, gdje je planirana još jedna potencijalna pretovarna lokacija.
“Razgovarali smo, objasnili smo im šta planiramo i kako planiramo raditi. Oni su se složili s tim i dali podršku. Ta lokacija se trenutno priprema za potencijalni pretovar“, kazao je.
Istovremeno, na požarištu na Uborku nastavljaju se aktivnosti na njegovom saniranju.
“Na samom požarištu rade se uobičajene aktivnosti, odnosno zasipanje kako bi se požar konačno lokalizovao i potpuno ugasio, te kako više ne bismo imali neugodne mirise koje osjećamo posljednjih dana“, rekao je Kordić.
Više od 500 tona otpada čeka odvoz
Gradonačelnik je podsjetio da Mostar dnevno proizvede oko 120 tona komunalnog otpada, ali da je zbog višednevnih problema nastala velika količina neodvezenog smeća.
“Količina otpada koja se trenutno generiše u gradu iznosi oko 120 tona dnevno. To je ujedno i količina koju smo uspjeli dogovoriti za deponovanje na drugim deponijama. Međutim, posljednja četiri dana generisala su oko 500 tona otpada, pa ćemo pokušati dogovoriti dodatne kapacitete kako bismo što prije sustigli zaostatke i vratili se u dnevni ritam odvoza“, kazao je Kordić.
Ponovo je apelovao na građane da do normalizacije stanja ne odlažu kabasti otpad.
“Apelujem na građane da se suzdrže od izbacivanja kauča, frižidera, bojlera i drugog kabastog otpada dok se ne vratimo u redovno funkcionisanje. Nakon toga komunalno preduzeće će, kao i do sada, dolaziti po takav otpad“, rekao je.
Traži se dugoročno rješenje

Na pitanje šta će biti nakon isteka jednomjesečnog dogovora s deponijama koje trenutno primaju mostarski otpad, Kordić je rekao da Grad intenzivno razgovara s nadležnim institucijama.
“Kontinuirano razgovaramo s Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, različitim inspekcijama i Vladom Federacije BiH. Tražimo srednjoročno i dugoročno rješenje. Uključili smo i struku kako bismo pronašli najbolje rješenje. Kada budemo imali konkretne informacije, podijelit ćemo ih s javnošću“, kazao je Kordić.
“Ne pravimo nove deponije”
Odgovarajući na pitanja o novim lokacijama za odlaganje otpada, Kordić je naglasio da nije riječ o novim deponijama.
“Vrlo je važno kako to komuniciramo. Ne postoje nikakve nove deponije u Mostaru. Radi se isključivo o pretovarnim mjestima. To su reciklažna dvorišta Grada Mostara. Prva lokacija je stari bazen u Vrapčićima, a četvrta lokacija je deponija krutog otpada na lokalitetu Buđevci u Boraku“, rekao je.
Dodao je da će sve analize koje budu naložile nadležne institucije biti javno objavljene.
“Sve institucije su uključene i, između ostalog, tražit će se analiza tla. Sve informacije i inspekcijski nalazi bit će objavljeni čim ih budemo imali“, kazao je.
Vanredno stanje ostaje na snazi
Govoreći o mogućim posljedicama požara na turizam, Kordić je priznao da je situacija ostavila negativan utisak.
“Naravno da je neugodno i upravo zbog toga smo proglasili vanredno stanje kako bismo što prije riješili problem. Razumijem da su turisti razočarani kvalitetom zraka u Mostaru. Mi se uvijek promovišemo kao lijep i čist grad, a to trenutno nismo“, rekao je.
Dodao je da nema zvaničnih podataka o uticaju na turističke posjete, ali da turistički radnici već duže vrijeme bilježe pad.
“Nemamo zvanične podatke, ali smo u stalnoj komunikaciji s turističkim djelatnicima koji već neko vrijeme osjećaju pad turizma. Mislim da je to posljedica ukupnih globalnih okolnosti, uključujući rast cijena goriva i situaciju u svijetu“, kazao je Kordić.
Ukinuta evakuacija stanovništva
Govoreći o mjerama koje su i dalje na snazi, Kordić je rekao da je jedna od njih danas ukinuta.
“Sve mjere ostaju na snazi, osim jedne. Danas ukidamo evakuaciju stanovništva u okolini deponije“, rekao je.
Istakao je i da sjeverni dio grada više nije blokiran te da je postignut dogovor sa stanovnicima tog područja.
“Saslušali smo njihove probleme i dileme, razjasnili neke stvari koje su kroz medije bile pogrešno predstavljene i dobili njihovo načelno razumijevanje. Lokacija u Sjevernom logoru ostaje aktivna, ali ćemo koristiti sve četiri lokacije u skladu s potrebama na terenu“, kazao je Kordić.
Dodao je da je Grad angažovao još jedno preduzeće za odvoz otpada kako bi se ubrzalo uklanjanje smeća s mostarskih ulica.
“Angažovali smo još jedno preduzeće koje se bavi odvozom i zbrinjavanjem komunalnog otpada. Jutros su postavljena četiri velika roll kontejnera kako bismo dodatno ubrzali odvoz. Ono što nam i dalje predstavlja izazov jeste količina otpada, ali pokušavamo maksimalno angažovati sve raspoložive resurse kako bismo što prije vratili normalno funkcionisanje grada“, poručio je Kordić.
Detalje s terena donosi Đenana Kaminić Puce.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Pratite nas na društvenim mrežama

