Sabti, stručnjak za Iran pri izraelskom Institutu za studije nacionalne sigurnosti, napisao je u objavi na mreži X, koja je kasnije uređena: “Možda su SAD-u potrebni još jedan Pearl Harbor ili 11. septembar kako bi se prisjetile ko je neprijatelj, a ko prijatelj”.

Objava je uslijedila dok su se u Izraelu nastavile kritike na račun američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog memoranduma o razumijevanju postignutog s Iranom i sastanaka američkih i iranskih delegacija. Sabti je kasnije zamijenio objavu ažuriranom verzijom.

“Sretno SAD-u u suočavanju s teroristima iz iranskog režima. Nadam se da će američka administracija zapamtiti ko je neprijatelj, a ko prijatelj”, navodi se u izmijenjenoj objavi.

Dok SAD nastoje pregovorima s Iranom doći do mira na Bliskom istoku, Trump i potpredsjednik JD Vance kritikovali su nedavne izraelske poteze u Libanu. Trump je u ponedjeljak upitan o izjavi izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da se izraelske snage neće povući iz Libana.

“Ja rješavam probleme, i to vrlo brzo, uključujući i one s Bibijem (Netanyahuom)”, rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu.

SAD i Iran su prošle sedmice na daljinu potpisali memorandum o razumijevanju, čime je otvoren 60-dnevni pregovarački period za rješavanje sporova, uključujući sudbinu iranskih zaliha obogaćenog uranija, njegov nuklearni program i druga neriješena pitanja.

Trump i iranski predsjednik Masoud Pezeshkian elektronski su potpisali memorandum 18. juna, nakon čega su u nedjelju uslijedili direktni razgovori s ciljem postizanja konačnog sporazuma o okončanju rata.

Dokument od 14 tačaka predviđa trenutan i trajan prekid vojnih operacija na svim frontovima, uključujući Liban, ukidanje američke pomorske blokade Irana i siguran prolaz komercijalnih brodova kroz Hormuški moreuz. Memorandum također uključuje prekid neprijateljstava na svim frontovima, ponovno otvaranje Hormuškog moreuza za globalne energetske isporuke i ukidanje američke pomorske blokade Irana.

Uprkos sporazumu, nekoliko izraelskih zvaničnika, uključujući Netanyahua, ministra odbrane Israela Katza i načelnika Generalštaba Eyala Zamira, insistirali su da se Izrael neće povući s teritorija koje drži pod okupacijom u južnom Libanu.

U nedjelju je lider Hezbollaha Naim Qassem odbacio bilo kakav prekid vatre koji bi Izraelu dao “slobodu djelovanja” u Libanu.

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version