Vozač Aprilije, lider ovogodišnjeg MotoGP šapionata, završio je u šljunku dva kruga prije kraja jučerašnje sprint utrke u Brnu.
Dok su redari pokušavali podići motocikl, došlo je do nesporazuma koji je prerastao u ozbiljan incident. Prema navodima iz službenog izvještaja, jedan od redara je prilikom podizanja motocikla slučajno pritisnuo gas, nakon čega je Bezzecchi burno reagovao. Italijan je prvo odgurnuo, a zatim ošamario redara. Sve se uredno vidi na snimku.
Cijela situacija nije bila vidljiva u televizijskom prijenosu, pa su detalji postali poznati tek nakon objave izvještaja službenih osoba utrke. Čini se da je Italijan, zabrinut zbog mogućeg dodatnog oštećenja motocikla, izgubio kontrolu nad emocijama i reagovao na način koji je ocijenjen neprihvatljivim.
U obrazloženju kazne navodi se da je riječ o ponašanju koje šteti ugledu sporta te predstavlja kršenje odredbi pravilnika FIM-a koje zabranjuju bilo kakve radnje štetne interesima takmičenja i motociklističkog sporta.
U vrijeme kada Ducati ponovo vraća dominaciju, ova odluka mogla bi imati ozbiljne posljedice u borbi za naslov prvaka. Naime, Bezzecchijeva prednost na vrhu poretka značajno se smanjila. Njegov timski kolega Jorge Martin trenutno zaostaje svega 15 bodova, dok Marc Marquez nastavlja smanjivati zaostatak i trenutno je 65 bodova iza vodećeg vozača.
Incident je izazvao brojne reakcije među navijačima i pratiocima MotoGP-a, od kojih su mnogi izrazili razočaranje ponašanjem jednog od glavnih kandidata za naslov prvaka ove sezone u kojoj Aprilia vodi glavnu riječ.


