“U Bosni i Hercegovini, u političkom diskursu, posebno u entitetu Republika Srpska, postoji jedna fraza koja pali sve alarme kada se pomene. A to je fraza ‘prenos nadležnosti’. Tako kad neko kaže: ‘E, ovo vam je prenos nadležnosti’, svi se smrznu i ne smiju ništa to da dotaknu, da ne bi slučajno s entiteta prenijeli neku nadležnost na državu Bosnu i Hercegovinu, tačnije na državni nivo. Međutim, nisam primijetio da se tako ponašaju i kad se dešava suprotna stvar. U ovom trenutku, nezakonitim djelovanjem Agencije za zaštitu ličnih podataka i direktora njihovog, koji je u tehničkom mandatu i koji izvršava političke naloge, pokušava se diskreditovati IDDEEA, Agencija na državnom nivou, koja u skladu sa zakonom izdaje certifikate za elektronsko potpisivanje”, kazao je Forto.
Istakao je da je prije 20 godina donesen Zakon o elektronskom potpisu koji jasno daje nadležnost državnom nivou za izdavanje elektronskog potpisa.
“Taj zakon, naravno, kao što mnogi znaju, 20 godina je star i potrebno ga je unaprijediti, uskladiti sa određenim direktivama u Evropskoj uniji, kako bi Bosna i Hercegovina u digitalnom smislu bila potpuno integrisana i preuzela sve standarde iz Evropske unije. Kako bi građani i firme, i institucije mogle koristiti neke od najmodernijih i najboljih novih servisa, digitalnih, koji ne mogu funkcionisati bez jasne identifikacije ko stoji iza nekog klika, ko stoji iza nekog elektronskog identiteta ili nekog potpisa. Jedini razlog zašto nismo uskladili zakon je zato što Republika Srpska blokira donošenje novog zakona koji bi bio usklađen”, poručio je Forto.
Dalje ističe da istovremeno, institucije Republike Srpske, predvođene politikom SNSD-a, napadaju sve one koji pokušavaju sprovesti postojeći zakonski okvir koji je donesen prije 20 godina i koji je još uvijek na snazi.
“To je upravo ono što je IDDEEA radila u proteklom periodu. Od imenovanja direktora Badnjevića prestali su biti štamparija koja štampa vozačke dozvole, i počeli su da rade nešto što im je zakonom dodijeljeno, a to je izdavanje elektronskih certifikata za elektronsko potpisivanje. Što je jako iznerviralo određene strukture, posebno sigurnosne strukture u Republici Srpskoj, koja insistira da, protivzakonito, ovu nadležnost vrati sa državnog nivoa. Ne da je vrati, nego da je ukine na državnom nivou i da je dodijeli entitetima, što je protivzakonito”, upozorio je Forto.
Forto je poručio da prijenos nadležnosti s države na entitet neće proći.
“I evo moram sad reći: neće proći. Ovaj prenos nadležnosti i ovaj napad koji danas gledamo neće proći. Ne postoji opcija u kojoj ćemo dozvoliti, iz Ministarstva komunikacija i prometa, da naš Ured za akreditaciju i nadzor ovjerilaca, što je jedini ured koji može odlučiti ko može izdavati elektronske potpise, nećemo dozvoliti da se udovolji onima koji već godinama, a evo već 20 godina, traže da se to dodijeli entitetima. Ne može. Zašto ne može? Jer želimo biti normalna država. Pa kad bude, da bude. Želimo da ovo radimo kako rade sve druge evropske države. Zato pozdravljam aktivnosti IDDEEA-e, direktora Badnjevića u borbi za nešto što se zove zakonito djelovanje na državnom nivou”, poručio je Forto.

