Grantham, suosnivač investicione firme GMO i dugogodišnji komentator tržišta poznat po procjenama balona imovine, rekao je u emisiji CNBC-ja Squawk Box da je bitcoin beskorisna, spekulativna imovina bez unutrašnje vrijednosti.
Govoreći o dugoročnim izgledima najveće kriptovalute, poručio je:
“Tokom godina i godina, decenija i decenija, mislim da će polako nestati, ne uz prasak, nego uz jecaj.”
Dodao je i da bitcoin “nije stabilan oblik vrijednosti – jednostavno je prepolovio vrijednost… bez nekog posebnog razloga u snažnoj ekonomiji, pa se na njega ne možete osloniti na taj način.”
Grantham smatra da bitcoin nije pokazao da je koristan ni kao sredstvo za spekulaciju, niti ima stvarnu upotrebnu vrijednost. Naveo je da ga ljudi ne koriste za ozbiljne trgovinske transakcije ni za svakodnevnu kupovinu, te dodao:
“Ljudi ga ne koriste za ozbiljne trgovine, ne koriste ga da kupe večeru i plate u supermarketu… Ono što radi jeste da omogućava kriminalcima da prebacuju novac.”
Istovremeno je rekao da je zlato u istom periodu i dalje donosilo solidne prinose, i nakon povlačenja s najviših nivoa. U tekstu se podsjeća i da je bitcoin tokom ranijih ciklusa padao najmanje 70 posto sa svojih vrhunaca, dok je trenutno oko 52 posto ispod maksimuma iz oktobra i trguje se ispod 60.000 dolara.
Dio investitora vjeruje da bi sadašnja slabost cijene mogla potrajati još nekoliko mjeseci.



