Istraživanje AP-NORC Centra za istraživanje javnih poslova pokazalo je da oko četiri od deset odraslih u SAD-u osjećaju ponos zbog jubileja, dok oko tri od deset kažu da ih najbolje opisuje uzbuđenje. Proslave će biti održane širom zemlje, a predsjednik Donald Trump planirao je više događaja u Washingtonu, uključujući sajam na National Mallu.
Istovremeno, ankete ukazuju na duboke političke i generacijske razlike. Većina republikanaca navodi da se povodom 250. godišnjice osjeća ponosno ili uzbuđeno, a oko sedam od deset kaže da ih najbolje opisuje ponos. Kod demokrata i mlađih građana češći su odgovori da se osjećaju podijeljeno ili ravnodušno.
Duane Mitchell, 78-godišnji veteran iz Montane, rekao je da će povodom proslave voziti svoj obnovljeni Chevrolet pickup iz 1954. godine u lokalnim paradama za Dan nezavisnosti. Govoreći o svojoj službi u Vijetnamu, poručio je:
“To je bila žrtva. Najvažnija stvar u vezi s proslavom jeste razumjeti da sloboda nije besplatna i nikada neće biti besplatna, zato to treba slaviti”.
Druga Gallupova anketa pokazuje da oko osam od deset Amerikanaca vjeruje da bi potpisnici Deklaracije o nezavisnosti bili razočarani načinom na koji se zemlja razvila. Ipak, oko sedam od deset odraslih istovremeno smatra da je Amerika barem u velikoj ili određenoj mjeri uspjela ostvariti ideale na kojima je osnovana.
Laura Davis iz Chicaga, koja se izjašnjava kao progresivna liberalka, rekla je da se neke stvari ipak mogu slaviti, ali uz širi pogled na stanje u zemlji.

“To ne znači da ne možemo slaviti stvari koje Ameriku čine jedinstvenim i na neke načine izuzetnim mjestom za život. Ali mislim da je to nijansiranije od toga i nadam se da se to neće izgubiti u slavlju”,poručila je.
Prema Gallup-With Honor anketi, 44 posto odraslih planira obilježiti godišnjicu u društvu porodice ili prijatelja, oko tri od deset namjerava pratiti događaje na televiziji ili društvenim mrežama, dok su mlađi od 30 godina češće rekli da uopće ne planiraju slaviti.

