Požar na mostarskoj deponiji Uborak ponovo je aktiviran, a situacija je i dalje ozbiljna uprkos angažmanu vatrogasaca i air tractora. O uzrocima krize, političkim optužbama i dugogodišnjem problemu upravljanja otpadom u Mostaru za N1 je govorio novinar i analitičar Faruk Kajtaz.
„Pozdrav svima onima koji nas gledaju iz Mostara u kome jutros nema baš previše lijepih vijesti. Naime, ponovo je aktiviran požar na deponiji. Neki kažu da gore gume, čak tvrde i da je to namjerno urađeno, iako neki konkretni i čvrsti dokazi nisu podastrti javnosti“, rekao je Kajtaz.
Dodao je kako je neposredno prije uključenja u program nekoliko puta čuo air tractor iznad grada, što pokazuje da su zračne snage uključene u gašenje požara.
„Nešto je manje dima u zraku u zadnjih pola sata nego što je to bilo jutros, ali situacija je i dalje vrlo teška“, kazao je.
Evakuacija zbog dima i blizine kuća
Komentirajući evakuaciju stanovništva iz neposredne blizine deponije, Kajtaz je rekao da je do nje došlo zbog širenja gustog dima prema stambenim objektima.
„Jutros je evakuacija uslijedila zbog činjenice da se jedan gust dim i požar pojavio neposredno u blizini kuća“, naveo je.
Istakao je i da su se posljednjih dana u javnosti pojavljivale brojne informacije i tvrdnje koje nisu potvrđene.

Kritike na račun gradonačelnika
Osvrnuo se i na izjave gradonačelnika Mostara Marija Kordića nakon sjednice Kriznog štaba.
„Ovo što smo imali prilike čuti sa današnje press konferencije gospodina Kordića, to je njegova verzija stvarnosti“, rekao je Kajtaz.
Podsjetio je da je gradonačelnik optužio aktiviste za političku kampanju, a potom iznio i tvrdnje da iza požara stoje kriminalci te da događaj ima elemente terorizma.
„On je čak bio dodatno eksplicitan kada je rekao da su požar podmetnuli kriminalci, da se vjerovatno radi o djelu terorizma, obzirom da je sve to učinjeno u vrijeme proglašenja vanrednog stanja“, kazao je.
Problem koji traje godinama
Prema njegovim riječima, požar je samo posljedica mnogo dubljeg problema.
„Ovo što se događa nije se dogodilo u zadnjih 48 sati, nego je posljedica zanemarivanja tog ekološko-sanitarnog problema u Mostaru. Ne u zadnjih nekoliko godina, nego u zadnjih petnaestak godina kada je postalo jasno da ova deponija neće moći izdržati dodatno opterećenje i da će morati biti detaljno rekonstruirana“, rekao je Kajtaz.
Naglasio je da se rješenje ne može pronaći preko noći.
„Ne možete u ovakvim problemima izvući rješenje iz šešira. Spominjala se spalionica, ali i to je nešto što se treba izgraditi, treba napraviti projekt i osigurati novac“, dodao je.
Odgovornost snose i politika i građani
Kajtaz smatra da odgovornost za nastalu situaciju ne snosi samo jedna strana.
„Ne bih rekao da ima onih koji su nevini u cijeloj ovoj priči. I politika i građani Mostara, svi smo mi nekako olako pristali na to da će se problemi riješiti sami od sebe“, rekao je.
Posebno je upozorio na pritisak koji na gradsku infrastrukturu stvara ubrzani razvoj turizma.
„Mostar je u jednoj poprilično nezavidnoj situaciji zbog izuzetno razvijenog turizma. Grad sa nekih stotinjak hiljada stanovnika tokom ljeta privremeno dobije barem pedeset posto stanovništva više. Čini mi se da infrastruktura grada Mostara ne prati ovo enormno povećanje dolaska turista“, naveo je.
„Blokaderi“, kriminalci i teroristi neće riješiti problem
Komentirajući izjave gradonačelnika o takozvanim „blokaderima“, Kajtaz je ocijenio da takva retorika dodatno produbljuje sukobe.
„Nakon Srbije izgleda da smo dobili i blokadere u Bosni i Hercegovini. To je jedan pogrdni izraz kojim se želi pokazati da se radi o ljudima koji namjerno proizvode probleme“, rekao je.
Podsjetio je da je Uborak deponija izgrađena još 1967. godine te da se godinama nedovoljno ulagalo u njeno održavanje.
„Zaista se čudim zašto se izlazi sa ovako ozbiljnim optužbama“, kazao je.
Smatra da bi rješenje trebalo tražiti kroz dijalog svih uključenih strana.
„Ne znam da li je gospodin gradonačelnik svjestan, ali on je ovim svojim javnim istupom zapravo pružio mogućnost aktivistima da ga na neki način i tuže, s obzirom da je iznio cijeli niz vrlo ozbiljnih optužbi“, rekao je Kajtaz.
Potrebni dokazi, a ne optužbe
Govoreći o istrazi, naglasio je da je prerano donositi zaključke o uzrocima požara.
„Očigledno je da se radi o nekoj vrsti psihološko-medijsko-obavještajnog rata. Jako olako se iznose određeni stavovi bez konačnih dokaza“, rekao je.
Dodao je kako bi policija i istražni organi trebali prvi saopćiti relevantne informacije.
„Zaista je prerano da se govori o nekakvim uzrocima“, naveo je.
Podsjetio je i na raniji slučaj paljenja službenog automobila gradonačelnika Mostara.
„Na kraju se ispostavilo nešto sasvim drugo što nema nikakve veze s onim što je on iznosio u javnost“, rekao je Kajtaz.
Mostar u političkoj i komunalnoj krizi
Prema njegovim riječima, problem deponije ne može se posmatrati odvojeno od šire političke situacije u gradu.
„Mostar se nalazi u jednom trenutku velike političke krize. Gradsko vijeće ne funkcionira, barem ne u onom kapacitetu kako bi trebalo“, upozorio je.
Dodao je da se godinama problemi guraju pod tepih, zbog čega danas imaju mnogo ozbiljnije posljedice.
„Puno se problema nataložilo u Mostaru. Puno se toga podvuklo pod tepih i nažalost, kada imate jednu takvu politiku gdje se stalno pokušava ‘tuk na utuk’ i govori kako je kriv neko drugi, onda situacija na kraju eskalira i problem koji postoji postaje puno veći nego što je bio“, zaključio je Kajtaz.
Na kraju je poručio da građani očekuju konkretna rješenja, a ne međusobne optužbe.
„Mislim da je cijela suština svega ovoga u tome da ljudi zajednički rade na tome da život građana u gradu bude bolji i zdraviji. Mostar se nalazi u jednoj permanentnoj političkoj krizi, kao uostalom cijela Bosna i Hercegovina. I to je nešto što je skoro pa i neizdrživo sa pozicije običnih građana.“
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Pratite nas na društvenim mrežama

