Čampara se na samom početku osvrnuo na blokade državnih institucija koje direktno ugrožavaju povlačenje stotina miliona eura iz evropskih fondova i Plana rasta, jasno adresirajući krivce za ovakvo stanje.
“Institucije blokira SNSD i dijelom HDZ koji podržava SNSD. Svaka politička partija koja ima tri delegata u Domu naroda državnog parlamenta može blokirati sve u Bosni i Hercegovini – i evropski put i investicije”, upozorio je Čampara.
On smatra da je u ovakvim situacijama trebao reagovati visoki predstavnik (OHR) uvođenjem krivičnih sankcija za one koji svjesno zloupotrebljavaju kvorum i blokiraju život građana u oba entiteta, dok istovremeno uživaju u enormno visokim platama i benefitima.
Na pitanje da li Trojka može opstati na vlasti i nakon predstojećih izbora, Čampara je poručio da je to itekako moguće.
“Za Trojku su predviđali da neće opstati ni prije ovih izbora pa se to svaki put desi. Može ostati ukoliko bude imala kapacitet da ostane”, kratko je prokomentarisao.
Kao najveće propuste aktuelne koalicije, Čampara je izdvojio loš marketing i katastrofalne odnose s javnošću, priznavši da je vlast potpuno zakazala u prezentaciji onoga što je urađeno.
Stava je da vlast uopšte nije uspjela građanima adekvatno prikazati šta je sve postignuto na terenu te da nije dovoljno jasno komunicirano u kakvom je ogromnom minusu, dubiozama i problemima država zatečena prije preuzimanja mandata od prethodne vlasti.
“Greška je što nisu napravili adekvatan komunikacijski kanal. Opozicija je bila mnogo jača u napadima, a oni se jednostavno nisu branili”, iskren je Čampara.
Dotakao se i pitanja kadrova, priznajući da je bilo određenih problema, ali je naglasio da je danas izuzetno teško privoljeti uspješne ljude iz biznisa da napuste svoju zonu komfora i uđu u politički ring koji sa sobom nosi teške i često nezaslužene udarce.
Iako je priznao da je Skupština KS već lagano ušla u predizbornu kampanju i da lično uopšte nije zadovoljan radom komunalnih preduzeća i čistoćom u Sarajevu, podvukao je da su u kantonu napravljeni historijski pomaci koji se, zbog lošeg PR-a, uopšte ne spominju u javnosti.
“U nekim segmentima rada Vlade KS jesam zadovoljan, u nekim nisam. Recimo, prezadovoljan sam Ministarstvom saobraćaja. Prvi put nakon 50 ili 60 godina imamo potpuno obnovljenu prugu, nove tramvaje, trolejbuse, minibuse i prugu do Hrasnice. To je donedavno bilo nezamislivo”, kazao je Čampara.
“Imamo skoro dva miliona putnika na Aerodromu Sarajevo, što je nekad bila misaona imenica. Samo Ilidža ostvaruje ogroman broj, mislim preko milion noćenja. Rezultati su tu, ali su ostali u sjenci loše komunikacije s građanima”, zaključio je Čampara.



