Poslije susreta priveden je najmanje jedan gledatelj koji je, prema navodima s mjesta događaja, pokušao utrčati na teren noseći majicu sa zastavom iz perioda prije Islamske revolucije.
Nakon meča zabilježen je i sukob jednog navijača s demonstrantima, a potom je prevezen kolima hitne pomoći.
Napetosti su počele i prije početka utakmice. Američki zvaničnik za unutrašnju sigurnost Markwayne Mullin izjavio je da su Iranci “pokušali jučer ubaciti nekoga” ko je imao direktne veze s Iranskom revolucionarnom gardom.
Iranski nogometni savez to je oštro demantovao i poručio:
“Tvrdnja da je službeni predstavnik Iranskog nogometnog saveza jučer pokušao ući na let za Sjedinjene Države i da je u tome spriječen otvorena je i neupitna laž”, saopćeno je.
Mullin je za Fox News rekao da većina reprezentacija putuje s oko 120 ljudi, dok je u slučaju Irana prihvaćeno 53. Naveo je da su ostali, za koje je Iran pokušao osigurati vize, imali “direktne veze s IRGC-om i ne pripadaju njihovoj uobičajenoj putujućoj grupi”.
Savez je odgovorio da su te tvrdnje bez ikakvih dokaza i da predstavljaju pokušaj prikrivanja diskriminatornog ponašanja i nerazumnih ograničenja.
Iran se tokom turnira žalio da politika remeti sportski dio nastupa. Igrači i selektor ranije su negodovali zbog putovanja iz Meksika umjesto boravka u Tucsonu u Arizoni, kao i zbog zabrane ulaska pojedinim zvaničnicima i članovima osoblja, a savez je najavio i žalbu FIFA-i.
Reprezentativac Alireza Jahanbakhsh rekao je da ekipa sada želi fokus prebaciti na oporavak i put u Seattle, gdje slijedi naredni meč protiv Egipta. Poručio je:
“Ne tražimo mnogo. Samo tražimo isti postupak kao i za svih ostalih 47 timova”.
Ispred stadiona kod Los Angelesa nekoliko stotina ljudi protestovalo je protiv vlasti u Iranu. Unutar stadiona bile su vidljive i službene iranske zastave i crveno-zelene zastave sa zlatnim lavom i suncem, simbolima koji prethode revoluciji iz 1979. godine, dok su među publikom bili i brojni navijači Belgije.



