Na konferenciji za novinare održanoj u Švicarskoj, Vance je naglasio hitnost stabilizacije situacije na Bliskom istoku.
“Želimo regionalno primirje, zar ne? Želimo da Hezbolah prestane pucati na naše prijatelje u Izraelu. Želimo da Izraelci mogu živjeti u miru. Također želimo osigurati da, kada se stvari dogode, ne prerastu u širu eskalaciju”, poručio je Vance.
Prema njegovim riječima, primarni cilj novog mehanizma je omogućiti direktnu i brzu komunikaciju u trenucima kada dođe do incidenata na terenu.
Vance je istakao da je riječ o ključnom koraku koji je do sada nedostajao u diplomatskim naporima.
Učesnici mehanizma bili bi Izrael, Liban, Hezbolah i drugi regionalni partneri koji bi omogućili da se izolovani incidenti izmaknu kontroli.
Iako su američki predsjednik Donald Trump i Vance proteklih dana kritikovali pojedine izraelske odmazde kao “nesrazmjerne”, potpredsjednik SAD-a je ponovio da Washington ne osporava pravo Izraela da se brani, ali da se to mora raditi s ciljem deeskalacije.
“Izrael i svaka druga nacija u regiji imaju pravo na samoodbranu, ali želimo osigurati da svi imaju to pravo u kontekstu razgovora o tome kako deeskalirati ove sukobe, a ne kako dopustiti da situacija izmakne kontroli”, izjavio je Vance.
Na direktno pitanje novinara da li SAD traži od Izraela da povuče trupe iz takozvane sigurnosne zone u Libanu, Vance je izbjegao direktan odgovor, ali je prenio zvanični stav Tel Aviva i opravdanje za njihovo vojno prisustvo.
Zaključio je da će postizanje trajnog rješenja zahtijevati balansiranje i saradnju nekoliko strana.
Krajnji cilj je doći do tačke gdje je teritorijalni integritet i suverenitet Libana u potpunosti zaštićen, ali i sigurnost Izraela osigurana.

