Naglasio je da Washington neće povući nijedan potez koji bi mogao ugroziti sigurnost njegovih dugogodišnjih regionalnih saveznika
Rubio je ovu poruku poslao tokom diplomatske turneje po Bliskom istoku, koja ima za cilj koordinaciju stavova nakon što su SAD i Iran prošle sedmice potpisali privremeni memorandum i otvorili rok od 60 dana za postizanje šireg sporazuma.
“Zato se sutra sastajemo sa svima njima, zato sada idem na ova putovanja. Želimo da naši saveznici znaju i želimo to ponoviti – uključit ćemo ih u razgovore o svakoj odluci koja se donese u vezi s ovim pregovorima. Nećemo učiniti ništa što bi moglo ugroziti njihovu sigurnost”, izjavio je Rubio novinarima.
Šef američke diplomatije se posebno osvrnuo na ideju Teherana o uvođenju naplate za siguran prolaz komercijalnih brodova kroz strateški ključni Hormuški moreuz, plovni put kroz koji prolazi čak petina svjetskih zaliha nafte i plina.
“Cijeli svijet će biti protiv bilo kakvog mehanizma koji naplaćuje korištenje međunarodnog plovnog puta. To je tako jednostavno. Predsjednik Trump je to već jasno rekao: To se neće dogoditi”, poručio je Rubio, dodajući kako je uvjeren da svaka zemlja u Zaljevu čvrsto podržava ovaj stav Washingtona.
Rubijeva diplomatska ofanziva dolazi u ključnom trenutku, neposredno nakon što je američki Senat izglasao simboličnu rezoluciju protiv Trumpovih ratnih ovlaštenja u Iranu, čime Bijela kuća nastoji pokazati stabilnost i čvrstinu pred regionalnim partnerima, uprkos unutrašnjim političkim previranjima u Washingtonu.



