Protest će biti održan od 7 do 10 sati, a iz Udruženja autoškola i instruktora TK navode da cilj nije blokada procesa niti protivljenje digitalizaciji, već zahtjev da se nove procedure uvedu u skladu s važećim propisima.
Prema njihovim tvrdnjama, način implementacije aplikativnog softvera odstupa od odredbi Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini (ZOOBS), kao i pravilnika koji uređuju rad autoškola i drugih organizacija uključenih u proces obuke kandidata.
“Autoškole nisu protiv digitalizacije, već traže zakonit, transparentan i stručno utemeljen proces koji neće ugroziti rad autoškola, prava kandidata i kvalitet obuke budućih vozača”, poručio je Tomislav Tomić, predsjednik Organizacionog odbora Udruženja autoškola i instruktora TK.
Predstavnici struke ističu da se uvođenjem novih rješenja mora voditi računa o sigurnosti kandidata, kvalitetu obuke, ali i položaju autoškola koje direktno učestvuju u procesu osposobljavanja budućih vozača.
Iz udruženja su pozvali nadležne institucije da preispitaju postojeći način primjene softvera i što prije otvore razgovore s predstavnicima autoškola kako bi se pronašlo rješenje prihvatljivo za sve strane.
Organizatori su naglasili da će protestna vožnja biti održana mirno i dostojanstveno, uz potpuno poštivanje saobraćajnih propisa.

