Ovosedmični toplotni val, u kojem je utorak zabilježen kao najtopliji dan u historiji Francuske, ponovo je rasplamsao žestoku debatu o fenomenu poznatom kao “la clim”.
Dok populistička desnica predvođena Marine Le Pen traži masovne državne subvencije za opremanje domova i javnih ustanova, tradicionalno neprijateljski nastrojeni Zeleni po prvi put priznaju da je rashlađivanje postalo neizbježno.
Za razliku od drugih južnoevropskih zemalja, Francuska ima izuzetno nisku stopu korištenja klima uređaja. Trenutno je tek oko 25% francuskih domaćinstava opremljeno rashladnim sistemima. Poređenja radi, u Španiji i Italiji ta brojka iznosi 50%, dok u SAD-u i Japanu dostiže čak 90%.
Najveći problem predstavljaju javne ustanove. Francuske bolnice i škole rijetko imaju adekvatno hlađenje. Zbog nesnosnih uslova, hiljade škola je ove sedmice moralo prekinuti rad, dok se medicinsko osoblje žali da uslovi u bolnicama postaju nepodnošljivi za rad i opasni po pacijente.
Građani su stoga pokrenuli masovnu potragu za prenosivim klima uređajima kako bi djeci osigurali barem nekoliko sati sna ili boravka u učionici.
Predsjednica Stranke ekologa Marie Tondelier otvoreno je priznala da će klima biti uvedena u škole i bolnice.
“Postoje mjesta gdje jednostavno više ne možemo bez toga”, rekla je Tondelier, označivši prekid s onim što se godinama nazivalo “antiklimatskom dogmom”.
Do sada je zeleni pokret u Francuskoj smatrao klimatizaciju najgorim mogućim rješenjem jer ona, prema njihovim riječima, samo ublažava efekte globalnog zagrijavanja umjesto da napada njegove uzroke.
Ekolozi upozoravaju na tri ključna problema klima-uređaja.
Prvi je potrošnja električne energije. Iako većina struje u Francuskoj dolazi iz nuklearnih izvora, globalno to znači veću potrošnju fosilnih goriva.
Drugi problem su rashladni plinovi (freoni), dok kao treći problem navode izbacivanje vrućeg zraka na ulice, što može podići temperaturu u urbanim sredinama za dva do tri stepena.
Zbog “antiklimatske ideologije” država je do sada favorizirala isključivo prirodnu izolaciju i zelene fasade u novogradnji. Koliko je situacija apsurdna pokazuje i nova velika bolnica koja se gradi u Nantesu, a koja će prema planu imati klimu u tek polovini svojih prostorija, što je izazvalo bijes sindikata.



