Umjesto rasprave o Lionelu Messiju ili igri reprezentacija, navijačku atmosferu u Dallasu i Arlingtonu obilježila je polemika o govedini, važnom dijelu identiteta i Argentine i Teksasa. Prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede, Teksas je vodeći u proizvodnji govedine u SAD-u, dok su Sjedinjene Američke Države druge u svijetu, iza Brazila. Argentina je na šestom mjestu.

Argentinski kuhar Carlos Eduardo Barahona, koji od 1998. živi u Teksasu, smatra da je argentinska govedina bez konkurencije.

“Argentinska govedina je jednostavno nenadmašna. Slana tekstura, način rezanja – tome nema konkurencije”, rekao je.

Prema njegovim riječima, i jeftiniji komadi mesa u Argentini imaju odličan ukus, dok u SAD-u i kvalitetnije meso, zavisno od porijekla, može biti tvrdo.

Argentinska goveda uglavnom uzgajaju na otvorenim pašnjacima i hrane travom, zbog čega meso sporije stiže na tržište, ali je nemasnije i izraženijeg okusa. U Teksasu i ostatku SAD-a govedina je pretežno hranjena žitaricama pa ima više masnoće unutar mišića, što meso čini sočnijim, mekšim i ima slađi okus.

Komesar za poljoprivredu Teksasa Sid Miller poručio je: “Nema bolje govedine od američke, posebno teksaške”. Ipak, dodao je da je i argentinska govedina vrlo dobra te i da je Teksas godinama pomagao južnoameričkim uzgajivačima kroz prodaju sjemena, embrija i rasplodnog materijala.

Argentinski navijač Gonzalo Herrera, nakon utakmice u kojoj je Messi postigao dva gola protiv Austrije, rekao je da ne vidi veliku razliku između mesa iz dvije zemlje, ali da je važno znati koji komad kupiti.

U restoranu Corrientes 348 Argentinian Steakhouse u Dallasu navijači traže domaći okus, a pomoćnik menadžera Emmanuel Tobon kaže da Argentinci odrezak najčešće pripremaju samo sa solju i na uglju, za razliku od teksaškog stila s više bibera, putera i roštilj-sosa.

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version