Američko ministarstvo zdravstva i socijalnih usluga navelo je u izvještaju da je broj upisanih pao za 13 posto, sa 22,1 milion ljudi u 2025. na 19,2 miliona ove godine. U objašnjenju se sugerira da bi pad mogao biti povezan s federalnim obračunom protiv lažnih ili fantomskih prijava.
Zdravstveni analitičari, međutim, smatraju da je vjerovatniji razlog istek federalnih subvencija 1. januara, što je dovelo do naglog rasta cijena planova. Zbog toga mnogi osiguranici više nisu mogli plaćati premije.
“Znamo da su stvarni ljudi izgubili svoje zdravstveno osiguranje”, rekla Cynthia Cox iz neprofitne istraživačke organizacije KFF. Dodala je da se to dogodilo dok su se milioni suočili s dvocifrenim, pa i trocifrenim rastom mjesečnih uplata za premije.
Podaci, prikupljeni u aprilu, ali koji prikazuju stanje u februaru, prvi su službeni uvid vlasti u to kako je nemogućnost plaćanja prvih računa ove godine utjecala na ukupan broj osiguranih. Brojke obuhvataju period nakon isteka grace perioda za neplaćanje.
Federalna procjena iz januara već je pokazala da se za ACA planove prijavilo oko 800.000 ljudi manje nego u istom periodu lani, prvi put u posljednje četiri godine da je upis bio manji u toj fazi. KFF sada očekuje da će ukupan broj korisnika nastaviti padati tokom godine, moguće i na oko 17,5 miliona. Pitanje subvencija bilo je i središte oštrog političkog sukoba u Kongresu prošle jeseni, uoči novembarskih izbora na kojima birači sve češće ističu dostupnost zdravstvene zaštite među glavnim brigama.

