Pa nije tačno to. Prvo, ne upozorava struka. Čak štaviše, struka je uključena svih ovih posljednjih 6 godina kada je u pitanju Uborak. Upravo zbog te struke i njihovih razmišljanja smo dobili dozvole. I, pazite, pričamo o jednoj od 5-6 sanitarnih deponija na području Federacije Bosne i Hercegovine, koja ima uredno sve dozvole i uredno sve papire. Ono što predstavlja nama problem to je da svih ovih godina neko se silno trudi da niti jedan dokument koji dobijemo ne možemo implementirati, jer su stalno neke žalbe i opstrukcije da se ti dokumenti implementiraju. Naravno da je teško stanje na mostarskoj deponiji upravo zbog toga što, kad god nekakvu aktivnost krenemo gore raditi, od zasipanja starog deponijskog polja, od ozelenjavanja, od izgradnje prečistača, bilo čega u skladu sa prostornom, odnosno planu prilagodbe, tad se pojavi neka inspekcija na nečiju žalbu i blokira čitav proces koji dobije svoj nekakav sudski epilog. Onda na sudovima to stoji mjesecima, godinama, i jednostavno su nama vezane ruke. Neko zloupotrebljava pravni sistem ove države da bi opstruisao bilo kakvu aktivnost, da bi došlo do ovakve havarije, valjda sa idejom da kažu: “Evo, sad je sve izgorjelo, morat ćete je zatvoriti”. Pritom se niko ne pita gdje će ići otpad, niko se ne pita ko će ovu štetu platiti, niko ne uzima u obzir da Grad Mostar ima Uborak, deponiju sa svim urednim papirima, sa okolišnom dozvolom koja je izdata prije godinu dana, sa planom prilagodbe koji je dobio svoju pravomoćnost prije 2,5 godine, sa svim procesima koje radimo da bi taj lokalitet upravljali na adekvatan način. Ako vi imate opstrukcije svako malo i zlonamjerno korištenje pravnog sistema ove države, onda znate koliko je teško raditi i držati kontrolu gore. A onda na sve to skupa neko se drzne i dođe pa zapali tu deponiju. Ono što morate znati, mi upravo ove sedmice trebamo dobiti urbanističku saglasnost i građevinsku dozvolu za početak ovog svega o čemu razgovaramo. Kad su vidjeli da ćemo ipak mi krenuti u sanaciju, i ta sanacija podrazumijeva i otvaranje jednog dodatnog deponijskog polja koje će se koristiti u tih 5 godina sanacije, jer moramo negdje sa otpadom, i to polje će se posljednje sanirati kad se završi čitav proces gore, neko je našao za shodno ili misli da će sad požarima zaustaviti tu cijelu priču gore. Mislim da je užasno loš put i da konačno moramo raščistiti neke stvari, i da bi bilo dobro da ovaj incident ipak ima i nekakav epilog sudski, da konačno istjeramo nekako ovu cijelu priču na čistac.
Trending
- Spoj tradicionalne forme i modernog zvuka
- Amerikanci procjenjuju da bi moglo biti i 10.000 mrtvih
- OpenAI-jev GPT-5.5 model čini ChatGPT boljim u razumijevanju konteksta
- Udruženi rad Morgana i Pininfarine dobio je i Coupé verziju
- Džekina reakcija nije bitna, nastradat ćemo protiv Amerike ako budemo igrali kao sad
- Nađite vi nekakvu adekvatniju riječ od kriminalaca ili terorizma
- Možda bi ušao na stranu Iranu, nije ljubitelj Izraela
- Hyundai odustaje od karavana, stižu novi hatchback i SUV modeli

