Konferencija je počela izjavom komandira Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar (PVJ) Petra Jurića.
“Jučer smo svi bili svjedoci požara i problema koji smo imali i načina na koji smo uspjeli spasiti kuće i imovinu ljudi, bilo je ugroženo i gorivo. Prošlu noć, kao i prethodnih noći, vatrogasci su nakon ugašenog požara ostali dežurati. Mi smo tu da, kada se pojavi plamen i mogućnost da se plamen proširi van prostora kojim patroliramo, da se gasi. Izdimnjavanje je još uvijek primjetno i to će trajati sve dok se ne završi zatrpavanje koje je već u toku”, istakao je Jurić.
Poslije Jurića, izjavu je dao gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
“Mi smo upravo imali sjednicu Štaba Civilne zaštite gdje stalno pokušavamo riješiti jednu te istu temu, a to je odvoz miješanog otpada koji nastaje u Mostaru svaki dan. Radi se o 120 tona koje moramo na neki način zbrinuti, jer ako se samo budemo bavili požarom, onda sljedećih par dana, imamo male deponije po gradu kakve već imamo na pojedinim lokacijama”, rekao je Kordić.
Dotakao se blokade odvoza smeća kod betonskog bazena pored rijeke Neretve od strane građana. Rekao je da njegova odluka prije par dana nije bila samovoljna, i da je kontaktirao ostale lokacije kako bi mjesta širom Mostara podijelila teret.
“Ovo radim da ne bude kako nismo sve probali, upravo na ovom zasjedanju smo kontaktirali puno nekih dodatnih lokacija koje bi mogle biti (mjesto odvoza, op.a.). Nije to baš tako jednostavno, ali raditi ćemo na tome čisto da pokažem dobru volju prema mještanima sjevernog dijela grada”, istakao je Kordić.
Također, dotakao se jučerašnje odluke inspektorice Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK Mirsade Gološ da blokira odvoz otpada kod bazena u Vrapčićima, gdje je tvrdio da nije nadležna donositi odluku jer je trenutno vanredna situacija i apelovao da povuče rješenje.
Na upit novinara, Kordić je rekao da će saniranje otpada koštati 21.000–22.000 KM na dnevnoj osnovi, dok je šteta na samoj deponiji višemilionska.



