Prema rezultatima istraživanja, čak 62 posto Britanaca (šest od deset) smatra da je Starmer donio ispravnu odluku kada je odlučio da se povuče s funkcije.
S druge strane, tek svaki peti Britanac (19 posto) smatra da je bivši premijer pogriješio, prenosi Guardian.
Zanimljivo je da podrška ostavci dolazi i iz njegovih vlastitih redova, među onima koji su glasali za Laburističku partiju na izborima 2024. godine, njih 52 posto smatra da je odlazak ispravan korak, dok je 28 posto željelo da je ostao na funkciji.
Anketa je ogolila i izuzetno loše mišljenje javnosti o tome kako je Starmer obavljao funkciju šefa vlade. Većina ispitanika njegov mandat ocjenjuje negativno.
Njih 29 posto smatra da je Starmer užasno obavljao svoj posao, 21 posto smatra da je posao radio loše, dok ga 28 posto ispitanih ocjenjuje kao prosječnog premijera. Tek 13 posto smatra da je bio dobar, a samo dva posto da je bio odličan.
Čak i među tradicionalnim glasačima Laburista vlada duboka podijeljenost. Svega 33 posto laburističkih glasača smatra da je Starmer obavio dobar ili odličan posao, dok ga 28 posto vidi kao čist prosjek.
Ostavka je otvorila i pitanje budućnosti same stranke koja je sada prisiljena tražiti novog lidera. Javnost je podijeljena o tome da li je prisilni odlazak Starmera bio dugoročno pametan potez za laburističke parlamentarce.
Dok 39 posto anketiranih vjeruje da će zastupnici Laburističke partije za nekoliko godina biti sretni što je Starmer bio prisiljen podnijeti ostavku, 26 posto njih očekuje da će stranka gorko zažaliti zbog ove situacije.
Unutar samog glasačkog tijela laburista, 31 posto smatra da će zastupnici slaviti njegov odlazak, dok 34 posto predviđa da će zbog toga požaliti, što pokazuje da unutar partije predstoji žestoka borba za unutrašnju stabilizaciju.

