Riječ je o Maji Milinković. Nakon učešća na OBN Music Talent Showu 2003. godine i karijere u Bosni i Hercegovini, otkrila je fado i od 2013. godine živi u Lisabonu. Tu je nastavila graditi međunarodnu karijeru.
Poznata je po tome što spaja fado i sevdah u vlastiti muzički stil koji naziva fadolinka. U opisu fotografije iz mladosti napisala je:
“Nije da sam je našla u bakinoj sehari. Prije da je ona našla mene, iskočila iz stare knjige kao davna ljubav iz romana. Neočekivan susret. Dugo smo se gledale u čudu: ona mene iz sedamnaeste, ja nju iz svega što je došlo poslije. Prijateljice? Poznanice? Strankinje? Možda samo dvije verzije iste žene, zatečene što su još žive jedna u drugoj”.
Dalje je navela da je rat već prošao kroz njeno djetinjstvo, ali nije joj ugasio strast za životom, onu koju će kasnije pretvoriti u ljubav, pjesmu, glas.
“Nasmijale smo se jedna drugoj. Prvo bojažljivo, a onda svim srcem. Sve je u redu. Još smo tu. Još imamo jedna drugu, šapnule smo. I namignule zavjerenički”, napisala je.
Nedavno je objavila pjesmu “Moje” kojom najavljuje album “Fadolinka 3.0”. “Moje” je duboko lična i introspektivna pjesma koja ne govori o odnosu s drugima, već o odnosu sa samom sobom, o prostoru između gubitka i prihvatanja, gdje se rađa unutrašnja snaga.

