Udruženje autoškola i instruktora Tuzlanskog kantona organizovat će sutra od 7 do 10 sati protestnu vožnju ulicama Tuzle zbog načina uvođenja novog aplikativnog softvera u proces osposobljavanja kandidata za vozače. Iz Udruženja tvrde da problem nije u digitalizaciji sistema, već u, kako navode, zakonitosti odluke kojom je uveden sporni softver.
O razlozima protesta za N1 je govorila Arnela Hasić iz Udruženja autoškola Tuzlanskog kantona.
“Nismo protiv digitalizacije, problem je zakonitost”
Hasić ističe da autoškole ne osporavaju modernizaciju i digitalizaciju procesa obuke kandidata za vozače.
„Prije svega želimo istaći da autoškole nisu protiv digitalizacije i modernizacije, niti unapređenja sistema osposobljavanja kandidata za vozača. Problem nije u digitalizaciji, niti je suština problema tu. Suština problema jeste zakonitost“, rekla je Hasić.
Prema njenim riječima, oblast osposobljavanja kandidata za vozače uređena je Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima Bosne i Hercegovine i pratećim pravilnicima na državnom nivou.
„Način osposobljavanja, evidencije, dokumentacije i uslovi za rad autoškola već su propisani važećim državnim propisima. Suština spora jeste u tome da li kantonalno ministarstvo ima pravo kroz spornu odluku i sporno uputstvo mijenjati način osposobljavanja kandidata za vozače koji je već propisan državnim zakonima i državnim pravilnicima za cijelu Bosnu i Hercegovinu“, navela je.
“Uvodi se dodatna administracija i dupli posao”
Govoreći o novom softveru, Hasić tvrdi da je njegovom primjenom povećan obim administrativnog posla za auto škole.
„Otežalo nam je iz razloga što se s tim spornim softverom dodatno uvodi još administracija. Radimo neki dupli posao. Osim softverom, još uvijek se sve to radi na printanim papirima“, kazala je.
Dodala je da se, prema njihovom mišljenju, na taj način ukidaju pojedine potvrde koje su propisane Pravilnikom o osposobljavanju kandidata za vozače motornih vozila.
Tvrde da su ugrožena prava kandidata
Iz resornog ministarstva ranije su saopćili da su autoškole dužne registrovati kandidate putem aplikativnog softvera te da se proces osposobljavanja iz oblasti teoretske nastave i pružanja prve pomoći vodi kroz taj sistem.
Hasić smatra da se time mijenja položaj kandidata u procesu obuke.
„Ovdje se izbacuje kandidat kao lice koje je nosilac prava i odgovornosti. Kandidat dolazi u situaciju da prvo mora da se prijavi u autoškolu koja je aplikovana na taj sporni softver, pa tek onda da može ostvarivati svoja daljnja prava“, rekla je.
Dodala je da je, prema zakonu i pravilniku, kandidat nosilac prava, zbog čega smatra da se spornim uputstvom ograničavaju njegova prava.
„On uslovljava kandidate da ni na jedan dio obuke ne može da krene ukoliko nije prijavljen u autoškolu koja je aplikovana na taj softver“, navela je.
Bez odgovora nadležnih institucija
Hasić tvrdi da su se putem pravnog punomoćnika obratili svim nadležnim institucijama, ali da do danas nisu dobili zvanične odgovore.
„Još ni dan danas nemamo nikakve zvanične odgovore i zaista se pitamo da li smo mi oni koji trebamo čuvati zakon ove Bosne i Hercegovine ili će napokon institucije smoći snage i hrabrosti da nam odgovore i da odrade svoj dio posla, odnosno utvrde zakonitost sporne odluke i spornog uputstva“, rekla je.
Očekuju više od stotinu vozila u protestnoj vožnji
Prema njenim riječima, odluka o protestnoj vožnji nije jednoglasna među svim autoškolama u Tuzlanskom kantonu.
„Oko 58 autoškola egzistira na području Tuzlanskog kantona. Četrdeset osam autoškola nije prihvatilo uvjet da se aplikuje na taj softver“, navela je.
Kako je pojasnila, riječ je o privrednim društvima koja u prosjeku zapošljavaju dva do tri instruktora, zbog čega očekuju najmanje oko 120 vozila u protestnoj vožnji, uz podršku kolega iz drugih gradova.
„Ovo sutra čeka njih. Svi smo mi jedinstveni. Zakon je na nivou Bosne i Hercegovine i za sve ljude vrijede ista pravila“, poručila je.
Protestna vožnja bez blokada
Hasić je naglasila da cilj okupljanja nije blokada grada.
„Naš cilj nije protest. Naš cilj je transparentnost, pravedno rješenje za sve učesnike u procesu osposobljavanja“, rekla je.
Navela je da će protestna vožnja biti održana uz prethodnu najavu Ministarstvu unutrašnjih poslova.
„Odradit ćemo neku mirnu protestnu vožnju sa zahtjevima i transparentima. Okupljanje počinje u sedam ujutro i onda otprilike obilazimo cijeli grad i sjevernu i južnu saobraćajnicu, tako da vjerujem da neće biti zastoja“, kazala je.
Dodala je da su iz Ministarstva unutrašnjih poslova odgovorili da će sve raskrsnice tokom protestne vožnje biti regulisane.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Pratite nas na društvenim mrežama



